O nas
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Stypendystów Fulbrighta
Myśl o utworzeniu Stowarzyszenia Absolwentów Fulbrighta powstała w czasie spotkania byłych stypendystów w Warszawie, jesienią 1992 r. Z pomocą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce wybrana grupa lilku osób przystąpiła do prac przygotowawczych. W lutym 1993 Sąd Wojewódzki w Warszawie zatwierdził statut i wpisał Stowarzyszenie do rejestru . 8 października 1993 r. w Warszawie odbyło się pierwsze walne zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta, na którym dokonano wyboru władz oraz sformułowano zasady i cele działania Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie skupia polskich naukowców oraz przedstawicieli kultury i sztuki, którzy przebywali w amerykańskich ośrodkach akademickich i naukowyco-badawczych w ramach Programu Fulbrighta. Tak w skrócie określa się sponsorowany od 19946 roku przez Kongres USA Program Wzajemnej Wymiany Naukowej.
Nazwa Programu honoruje swojego autora – Senatora Partii Demokratycznej J. Willama Fulbrighta, który w 1945 r. przestawił Kongresie projekt ustawy o zorganizowniu specjalnych funduszy na finansowanie programu promocji idei wzajemnego zrozumienia między spłeczeństwem amerykańskim i wszystkimi innymi narodami. 1 sierpnia 1946 r. Kongres zaaprobował założenia i treści Programu oraz podjął decyzje o źródłach finansowania.
Stypendia Fulbrighta były przyznane przacownikom nauki z ponad 135 krajów, a w 43 państwach, w tym równiż w Polsce, fukcjonuje wspólna komisja zarządzająca realizacją programów wspóołpracy i wymiany naukowej, kulturalnej i oświatowej. Komisja ta określa także warunki wyboru najlepszych polskich kandydatów na stypendia.
Polacy uczestniczą w wymianie stypendialnej Fulbrighta od 1959 roku. W ciągu tych 35 lat około 1000 osób, głównie pracowników polskich uczelni miało dzięki temu możliwość studiowania i przygotowania doktoratów oraz habilitacji w USA. Z tego grona 1/5 przystąpiła czynnie do stowarzyszenia Absolwentów.
Polskie Stowarzyszenia Stypendystów Fulbgrighta pragnie, jak to określono w statucie tej organizacji, czynnie uczestniczyć w upowszechnianiu i organizowaniu współpracy naukowej, dydaktycznej, kulturalnej i oświatowej między instytucjami polskimi i amerykańskimi oraz członkami społeczności akademickich i środowisk twórczych Polski i USA. Jest to więc pełne poparcie dla filozofii programu Fulbrighta i konretne działanie na rzecz promocji wymainy naukowo-kulturalnej między Polską i USA.